Türlerin Kökeni

Bu yazımda ilk kitap seçimim olan Charles R. Darwin tarafından yazılan Türlerin Kökeni adlı kitabı hakkında kısa bir bilgi vereceğim.

Öncelikle bu kitabı kesinlikle okumanızı öneririm nedeni ise Charles Darwin tarafından ortaya atılan evrim kuramı hakkında günümüze kadar gelen yanılgı ve ön yargıdır. Bu bilgi kirliliğine son vermenin yolu ise her konuda olduğu gibi araştırma yapmak ve bu konu hakkında kitaplar okumaktır. Darwin hakkındaki en önemli yanılgı ve ön yargı, Darwin’in insan kökenini maymunlara dayandırdığına dair iddialardır. Tam aksine Darwin bu konuda uyarıda bulunmaktadır. İnsan, maymunlarla aynı türden gelmektedir; ama maymunların evrimi sonucu ortaya çıkmamıştır. Ortak atadan bir ayrılma söz konusudur. İnsan’da dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim ile bir veya bir kaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüştür. Bu kuram daha sonra bilim çevresinde büyük yankı görmüştür.

1859′ da Londra’da yayımlanan bu kitap Doğal Seçilim veya Ayrıcalıklı Irkların Korunması Yoluyla Türlerin Kökeni, dünyamızın bilim ve kültür tarihine yön veren hatta değiştirmesine yol açmış olan kitapların başında gelir. 20 yıllık araştırma sonucu evrimi başlıca açıklayan Türlerin Kökeni biyoloji bilimi, doğa bilimi, felsefe ve insanlığın kültürüne yeni bir bakış açısı olarak bizlerin dünyayı anlama macerasında dönüm noktalarından biri oldu. Böylece insanlık bir konu üzerinde daha benliği hakkında ve diğer canlılar ile ilgili kapsamlı bilgi edinmiş oldu.

Bu bilgilerden sonra tekrar kitabımıza dönersek, okuyucu için zaman içinde bir çok kişi tarafından adeta bir devrim niteliğinde görülmüş bu konu hakkında geniş bir konu dağılımı ve bölümlemeleri ile bilgi vermektedir. Türlerin Kökeni  yazıldığı dönem gereğiyle oldukça uzun ve karışıktır. Fakat yine o dönem için söylersek bu kitap’da akıcılık da hakimdir.

Yeni kitap önerilerim ve özetlemeler eşliğinde başka kitaplar hakkında da bilgi sahibi olmak ve okumak için bu kategoride sizler için yazı yazmaya devam edeceğim.

Hepinize iyi çalışmalar ve okumalar dilerim.

Merhaba, bildiklerimi paylaşmayı seven biriyim sizler ile bu ortam da sürekli etkileşim halinde olup araştırmalarımı ve önerilerimi paylaşacağım.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir